Banka Şifresini Çalan Akıllı Telefon VirüsüÖyle bir teknoloji düşünün ki bir güncellemeyle sizden gelen banka hesabınızı alabilecek donanıma sahip olsun. İnternet bankacılığının en önemli güvenlik işlevlerinden tek kullanımlık kodların bir Android zararlısının hedefinde olduğu bildirildi.

Banka Şifresi Çalan Zararlı Akıllı Telefon Virüsü

Symantec’in araştırmasına göre Android, Bankosy adıyla anılan zararlı, son güncellemesiyle birlikte iki adımlı oturum açma sistemlerinin bir parçası olan kodları izlemeye başladı. Birçok banka, kullanıcı adı ve parolayla oturum açma işleminin ardından güvenlik önlemi olarak tek kullanımlık bir kodu müşterisine SMS üzerinden gönderiyor. Zararlı uygulama, oturum açma bilgilerini ve bu SMS’leri çalarak banka hesabınızı hırsızların eline veriyor.

Bazı bankalar, daha güvenli olduğunu düşündükleri ses üzerinden kod iletme yöntemini kullanıyorlar. Bununla birlikte güncellenen Bankosy, bu otomatik telefon aramalarını da yönlendirebiliyor. Asya-Pasifik bölgesinde çoğu mobil sağlayıcı,*21* servis koduyla çağrıları yönlendirmeye izin veriyor. Zararlı, bu servis kodundan faydalanarak çağrıları yönlendirebiliyor.

Zararlı, yaptıklarını ve bankadan gelen çağrıyı kullanıcıya fark ettirmemek için telefonu sessiz moda alıp, onu kilitleyebiliyor. İlk olarak Temmuz 2014’te keşfedilen zararlının bazen kullanıcıdan ödeme bilgilerini direkt olarak isteyebildiği de söyleniyor.

Peki bu tip Virüslere karşı neler yapmalıyız;

1- Uygulamaları indirirken kesinlikle güvenli kaynaklardan, Google Play, Amazon App Store gibi yerlerden indirin.SMS’le gelen linklere vb. dikkat edin.

2- Uygulamaları indirmeden önce yorumlara göz atın,sizden önce kullananların uygulamanın güvenliği konusunda yaptığı yorumlara dikkat edin. En az 3-4 yıldız almış uygulamaları tercih edin.

3-İster Google Play isterseniz başka bir yerden uygulama kurarken Kurulum ekranı geldiğinde Uygulama izinlerine dikkat edin. Hangi bölümlerde izin istiyor bakın, istediği izinler size mantıklı gelmiyorsa ve kaynağıda güvensizse yüklememeniz sizin için daha iyi olur.

4-Cihazınızı root etmeyin. Eğer çok uygulama oyun kurup yüklüyorsanız telefonunuzda bir mobil antivirus programı kurulu olsun.

5- Gerekli yedeklerinizi aldıktan sonra cihazınızı belirli aralıklarla fabrika ayarlarına çevirin.

Banka Şifresini Çalan Akıllı Telefon Virüsü